در میان همه رشته های جدید که تلاش دارند به ابراز وجود بپردازند و تقریبا در این راه ناکام مانده اند، شاید « پدل»از شرایطی متفاوت برخوردار و گام های محکم تری برداشته است. این رشته نو در بین ورزش دوستان ناآشناست، اما سال هااست در آن سوی مرزها به خصوص اروپا ، آمریکای جنوبی ، ژاپن و بعضی دیگر از کشورها علاقمندان زیادی پیدا کرده و آرام آرام از لحاظ تبلیغی و جذب طرفدار به سطح قابل قبولی رسیده است

ورزش نوظهور

در بین همه رشته های جدید که تلاش دارند به ابراز وجود بپردازند و تقریبا در این راه ناکام مانده اند، شاید «پدل»از شرایطی متفاوت برخوردار و گام های محکم تری برداشته است. این رشته نو در بین ورزش دوستان ناآشناست، اما سالهاست در آن سوی مرزها به خصوص اروپا ،آمریکا،استرالیا ، کانادا ، چین و بعضی دیگر از کشورهای آسیایی علاقمندان زیادی پیدا کرده و آرام آرام از لحاظ تبلیغی و جذب طرفدار به سطح قابل قبولی رسیده است. پدل را ورزش قرن بیست و یکم نامیده اند اما به نظر می رسد همچنان نیازمند زمان است تا این رشته همه گیر شود. پادل ورزشی جذاب، شادی آورو بسیار شادی آور و بسیار پر تحرک است که با تمرکز لازم می توان آن را در همه ی سنین بازی کرد. این رشته عصاره یی از چند ورزش راکتی مثل اسکواش،تنیس وبدمینتون است و جذابیت های خاص خود را دارد. ابداع پدل به سال ۱۹۶۸ میلادی (۱۳۴۷ شمسی )باز می گردد. اما شکل کنونی آن در سال های اخیر پی ریزی شده است. زمانی که «آلفونسو دئو نلوئه»ی اسپانیایی برای دیدن دوستش «انریکو کور کوئه را» به مکزیک سفر کرده بود برای پایه ریز ی این رشته با وی به مشورت پرداخت و در بازگشت به اسپانیا برای نخستین بار زمین بازی پدل را در «مارابلا» بنا کرد.

قوانین این رشته و نوع بازی آن به تدریج مدون و به سرعت علاقمندان بسیاری جذب آن شدند.  از آرژانتین و اسپانیا به کشورهایی که بیشترین توجه را به ورزش قرن بیست و یکم نشان داده اند، یاد  می کنند  چرا که میلیون ها نفر در این کشورها مشغول بازی پدل هستند و حدود ۱۰ هزار زمین نیز برای این زمین احداث شده است. پدل دارای فدراسیون بین المللی  با نام اختصاری FIP با نشانی  www.padelfip.com و مرکز ان در شهر مادرید اسپانیا واقع است.

ورود به ایران

جرقه ورود پدل به چرخه ورزش ایران از سال ۱۳۸۴ زده شد  و درسال ۱۳۸۹ نخستین زمین پدل درمجموعه انقلاب تهران به مرحله بهره برداری رسید ودر سال ۱۳۹۶ پس از بازسازی مجموعه فوق توسط بخش خصوصی با داشتن ۴ زمین پدل به طور مجدد راه اندازی و مورد بهره برداری قرارگرفت.

در سال ۱۳۸۶ و با پیشنهاد سازمان تربیت بدنی وقت و موافقت فدراسیون اسکواش این رشته تحت عنوان کمیته پدل با مسوولیت فرهادجامع بنیانگذار این رشته ورزشی در کشورمان راه اندازی شد .

سال ۱۳۹۶ نقطه عطف مهمی در تاریخ این رشته در کشورمان محسوب می شود که برگزاری نخستین دوره بین المللی آموزش پدل توسط آلخاندرو میئرس و آدریان پدرو دو مدرس اسپانیایی در آذر ماه و حضور دانیل پتی رییس ایتالیایی فدراسیون جهانی پدل دراسفند در تهران و راه اندازی دفتر آسیایی این رشته در کشورمان از مهم ترین آنها به شمار می رود .

در عین حال کسب مدال نقره مسابقات پدل بازی های جهانی پیوند اعضا در اسپانیا توسط تیم بانوان ایران متشکل از شیوا سرحدی و مرضیه یارخلجی از دیگر اتفافات مهم سال ۹۶ بود.

 «فرهاد جامع» در این باره می گوید: مقامات وزارت ورزش و جوانان با نگاهی ویژه این ورزش را مورد تایید قرار دادند و فدراسیون  اسکواش نیز حرکت نوینی را برای اشاعه این ورزش آغاز کرد.

در تاریخ ۲۴ دی ۱۳۹۸ نیز با درخواست مسعود سلیمانی رییس فدراسیون و موافقت وزات ورزش و جوانان تشکیلات پدل از کمیته به انجمن ارتقا یافت . هم اکنون سید جواد بشیری رییس انجمن پدل ایران است . \

padeliran-logo

ویژگی‌ها

پدل را زمینی مستطیل شکل به ابعاد ۱۰×۲۰ بازی می کنند. زمین این رشته ورزشی تلفیقی از اسکواش و تنیس است که با ۴ نفر به صورت ۲ به ۲  این رشته ورزشی اجرا می شود.

راکت پدل از شکل خاصی برخوردار است. راکت هایی که زه ندارند و به جای آن کربن در آن ها به کار رفته است. طول این راکت ها ۵.۴۵ سانتی متر در ۲۶ سانتی متر و ۳۸ میلیمتر هم ضخامت دارد. البته سطح مرکزی راکت دارای سوراخ هایی است که هر کدام  بین ۹ تا ۱۳ میلی متر است. راکت پدل دارای یک بند بوده که برای حفظ ایمنی به مچ دست ورزشکار گره می خورد. تور ۱۰ متری که ۸۸ سانتی متر ارتفاع دارد ، در وسط عرض زمین نصب می شود.توپ پدل گویی لاستیکی شبیه به توپ تنیس و زرد رنگ است.به طور معمول این توپ  بین ۵۶ تا ۴.۵۹ گرم وزن دارد.

نحوه ی انجام این بازی بی شباهت به تنیس نیست. زمانی که حداکثر ست ها به عدد فرد برسد، ۹۰ ثانیه استراحت برای ورزشکاران در نظر گرفته می شود. نکته جالب این است که در پدل هم مثل اسکواش از دیوار برای ضربه استفاده می شود و خط اوت وجود ندارد. در واقع توپ پس از یک بار برخورد به دیواره توسط بازیکن زده می شود. جنس زمین بازی از چمن مصنوعی یا سیمانی به رنگ های زرد ، آبی و سبز است. مسابقه در پنج یا شش دور با تای برک(شکست وضع تساوی) انجام می گیرد.